O szkole

Szkoła została wybudowana w 1956 roku jako Szkoła Podstawowa nr 7. Była drugim takim obiektem w Sopocie po II Wojnie Światowej.

W 1967 zostało jej nadane imię Tadeusza Kościuszki, natomiast w roku 1999 placówka została przekształcona w Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3, w którym mieściła się szkoła podstawowa
i gimnazjum.

(Digitalizację zdjęć wykonała pani Jadwiga Szczechowiak)

Pierwsze lata po otwarciu szkoły:

Od września 2001 roku rozpoczęto przekształcanie placówki w szkołę o profilu sportowym. Po zmianie profilu dotychczasowa szkoła podstawowa stała się Szkołą Podstawową z Oddziałami Sportowymi nr 7 i Gimnazjum Sportowym nr 3.

Od września 2017 roku, w związku z wprowadzeniem reformy oświaty i wygaszaniem gimnazjów, szkoła nosi nazwę Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi nr 7 im. T. Kościuszki. (W latach 2017 - 2019 działają jeszcze oddziały gimnazjum).

Obecnie na każdym poziomie nauczania są klasy o profilu sportowym: pływackim, żeglarskim oraz koszykarskim. Zajęcia sportowo – rekreacyjne odbywają się w Hali 100-lecia miasta Sopotu, boisku szkolnym, pływalni znajdującej się obok szkoły oraz w Sopockim Klubie Żeglarskim.

Dla uczniów, którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy ich rodziców szkoła organizuje świetlicę czynną w godzinach od 7.00 do 17.00. Przy szkole działa także świetlica terapeutyczna, z której korzystać mogą uczniowie klas I-III szkoły podstawowej. Mieści się ona poza budynkiem szkolnym i działa od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych.

Wyposażona w pracownie komputerowe oraz tablice interaktywne szkoła oferuje wysoki poziom nauczania. Sprzęt multimedialny będący na wyposażeniu pracowni został zakupiony ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Szkoła oferuje naukę dwóch języków obcych – języka angielskiego i niemieckiego oraz wiele zajęć dodatkowych. Do dyspozycji uczniów jest ponadto bogato wyposażona biblioteka szkolna.

Nasi uczniowie biorą udział w wielu konkursach i zawodach osiągając doskonałe wyniki zarówno na arenie krajowej jak i międzynarodowej. Poza nauką, szkoła zapewnia uczniom i pracownikom możliwość korzystania ze stołówki szkolnej. Do stałej dyspozycji uczniów są gabinety: lekarski
i stomatologiczny. Pielęgniarka zapewnia opiekę medyczną oraz profilaktykę, natomiast lekarz stomatolog pełną opiekę stomatologiczną tj. profilaktykę i lecznictwo. Uczniowie mogą też korzystać z gabinetu terapii pedagogicznej.